• 1403/04/02 - 07:51
  • - تعداد بازدید: 176
  • - تعداد بازدید کنندگان: 157
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه

سرآغاز روابط علمی دانشکده با حوزه مدیریت سلامت کشور عراق

اولین دانشجوی بین‌الملل دانشکده مدیریت واطلاع رسانی پزشکی از پایان نامه خود دفاع کرد.

334976.mp3 سرآغاز روابط علمی دانشکده با حوزه مدیریت سلامت کشور عراق

به گزارش روابط عمومی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ جلسه دفاع پایان نامه دکتر اسامه عبدالحسن کاظم الدلیمی دانشجوی بین المللی دوره کارشناسی ارشد رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، برگزار شد.

عنوان پایان نامه دکتر کاظم الدلیمی، Challenges of Providing Healthcare Services to Pilgrims during Annual Religious Mass Gatherings in Karbala, Iraq است. استاد راهنمای پایان نامه وی دکتر پوران رییسی، استاد مشاور دکتر رفعت باقرزاده و استاد داور دکتر علی نعمتی بودند.

 

دکتر پوران رییسی در مصاحبه با روابط عمومی دانشکده ضمن تشکر از دکتر سودابه وطن خواه، مدیر گروه خدمات بهداشتی درمانی، همکاری در این تحقیق را افتخاری برای خود دانست. وی محوریت این تحقیق را حول شناخت موانع و چالش‌های حضور زائران و مدیریت آن دانست و افزود: این پژوهش از 247 نفر از افراد در دسترس که با این مشکلات رو به رو شده‌اند مصاحبه شد. 

شرکت اقشار مختلف جوامع با سنین و شرایط متفاوت در این راهپیمایی، نبود اطلاعات از زائرین از لحاظ تعداد، شرایط جسمانی، سلامت و حتی نحوه ورود این افراد را چالشی بزرگ برای عراق برشمرد. در این پژوهش حدود 83 درصد افراد بومی و 16.2 درصد افراد خارجی هستند که مشکلات عدیده ای در بهداشت این افراد حتی نحوه ارتباط کلامی بین ان ها ایجاد می‌کند. وی افزود بنا بر گفته دکتر کاظم الدلیمی، کربلا پتانسیل 4 میلیون نفر را دارد ولی بیش از 10 میلیون نفر با نیازهای متفاوت را به خود می‌بیند.

فارغ از مشکلات کمبود پزشک، پرستار و نبود ابزار کافی، بحث به موقع حاظر شدن پزشکان با توجه به جمعیت به بیمار در اوج حضور زائرین ارتباط کلامی پزشکان با بیماران از کشور های مختلف هم مطرح است.

دکتر اسامه کاظم الدلیمی در ابتدا گفت وی فارغ التحصیل رشته ارتوپدی از دانشگاه بصره و کارشناسی ارشد پزشکی بلایا از کشور ایتالیا است. وی همچنین استاد دانشگاه العمید، معاون مدیر بیمارستان، مدیر مرکز توانبخشی در شهر کربلا و راهنمای اورژانس در شهرهای کربلا و بابل است، همچنین با افتخار به مدت پنج سال است مسئولیت امور پزشکی مرکز حضرت عباس (ع) است. دکتر اسامه عنوان کرد با توجه به جمع میلیونی هر ساله در ایام اربعین در شهر کربلا به مطالعه چالش‌های این تجمع بزرگ علاقمند شده است.

دکتر کاظم الدلیمی در ادامه گفت: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در عراق ناقص است. به توصیه یکی از دوستان در ایران و مطالعه وبسایت بین الملل دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی مایل و علاقمند به تحصیل در این دانشکده شدم.

وی ادامه داد من پزشک هستم، پیش از این در مورد جراحی و دارو آموخته بودم، اما اکنون در مورد پژوهش، آمار، اقتصاد و مدیریت سلامت به دانش من اضافه شده است. در این مسیر اعضای هیئت علمی دانشکده هر یک به نوبه خود مرا راهنمایی کردند.

اکنون وظیفه من این است که به عراق بازگشته و موسسه آموزشی در این خصوص راه اندازی نمایم.

دکتر اسامه در پاسخ به این پرسش که "آیا تحصیل در این دانشکده را به دیگران توصیه می‌کنید؟" گفت: من اولین نفر به عنوان داوطلب از کشور عراق در این دانشکده وارد شدم و اکنون آماده هستم تا با ارائه نتایج مطالعات خود در کشور عراق از آنها برای تحصیل در این دانشکده دعوت کنم. امیدوارم با کمک دانش اساتید این دانشکده انقلابی در حوزه مدیریت سلامت کشور عراق به وجود بیاوریم.

  • گروه اخبار : دفاع
  • کد خبر : 334976
:
حامد خدیوی وانقی
خبرنگار

حامد خدیوی وانقی

تصاویر

Template settings